Жито Пошив штор на заказ
Прочие услуги

Жито

Ось іще одна культура, ладна «поговорити з люстерком». Але й вона не без дефекту: має високу алелопатичну активність. У мене на очах вона буквально стирала з лиця землі сходи буряка, салату, шпинату, вівсяного кореня, моркви. Бувало, я дивувався чистоті житніх полів. А треба було, виходить, дивуватися бур’яну, що вижив на цьому полі.

Як це заведено в Україні, у них картопляну ділянку обрамляли смужки буряків. Прибравши картоплю, вони засіяли ділянку житом. Воно встигло до кінця осені вимахати до колін — ізумруд, та й годі. Але майже з метр завширшки смужки жита біля буряка виглядали, як политі раундапом — малорослі, тьмяні. Зрілий буряк зробив із житом те, що навесні відросле жито — з юним буряком. Воістину взаємне страждання (саме так перекладається слово алелопатія)!

Є у жита одна цінна якість: воно вбиває недосяжну кореневу нематоду. Достатньо посіяти жито з осені — і нематода зникне.

Біля звичних для жита слів навесні закласти в ґрунт варто призупинитися. Мені щовесни сотні разів доводиться вислуховувати запитання про те, що робити з житом, посіяним восени як сидерат, якщо хочеться щось посадити. Скосити? Сполоти? Вирвати з корінням? Відповідь: найкраще — не захотіти щось посадити. І якщо жито посіяне, то нічого не робити. Ні косити, ні полоти, ні виривати з корінням. Можливий і інший варіант — не сіяти жито, якщо мається на увазі вкоротити йому віку. Краще посіяти яку-небудь ярину, щоб потім не маятися, вгамовуючи жито. Воно заслуговує на те, щоб його життя не переривалося «у розквіті літ». І взагалі — тільки через повний цикл виправдає жито звання «найкращого в професії».

Словом, якщо вже жито посіяне, то треба згадати про те, що воно озима культура, і подарувати йому його «законне» літо. При небажанні воловодитися з обмолотом треба скосити жито під час цвітіння. Якщо ж жито залишено на зерно, то дуже корисно мати в цій грядці невелику кількість ромашки — колосок буде повнішим.

Мала кількість жита позбавляє полуницю сірої гнилі, а цибулю — деяких грибкових захворювань. Житнє борошно допомагає боротися з капустяними шкідниками: присипка капусти борошном зневоднює гусениць.

Зрештою, треба нагадати про основну, покривну функцію жита. Разом із викою і без неї воно вкриває і зв’язує ґрунт у важкий осінньо-зимовий період. За допомогою жита можна очистити ділянку, засмічену пирієм: достатньо виростити на ній жито два сезони поспіль.

Ще раз повторю (для всіх тих, хто дзвонить і вовтузиться на лавках у залі через нетерпіння поставити запитання «Що робити з житом навесні?»). Нічого не треба робити. І не сіяти цю культуру, найбільш знатну серед сидератів, якщо навесні на її місці не терпиться що-небудь посадити.


Далее

Заготівля на зиму овочів

Перемещение грузов по столице - хорошая скорость, гарантия, дешево

 
 

RSS-материал